Stanowisko z dnia 17 listopada 2014 r. – forma wykonywania zawodu przez radcę prawnego

Title

Stanowisko z dnia 17 listopada 2014 r. – forma wykonywania zawodu przez radcę prawnego

Description

Stanowisko Ośrodka Badań, Studiów i Legislacji Krajowej Rady Radców Prawnych w sprawie odpowiedzi na pytania:
  1. Czy radca prawny wykonujący zawód w ramach jednoosobowej kancelarii, może równoległe (jednocześnie) wykonywać zawód w ramach spółki komandytowej, w której będzie pełnił rolę jedynego komplementariusza. Jedynym przedmiotem działalności sp. k. będzie działalność prawnicza (świadczenie usług prawnych) - jako typowa kancelaria prawna w formie organizacyjnej sp.k. Komandytariuszem takiej spółki będzie natomiast spółka z o.o., której przedmiot działalności nie będzie miał nic wspólnego ze świadczeniem usług prawny (spółka consultingowa), w której radca prawny będzie dysponował udziałami w kapitale zakładowym (radca prawny nie będzie występował w zarządzie tej sp. z o.o.).
  2. Czy radca prawny wykonujący zawód w sposób wskazany pkt. I, może na rzecz jednego ze swoich klientów świadczyć usługi w ramach umowy agencyjnej, bądź umowy zlecenia, których przedmiotem będzie pozyskiwanie kontaktów handlowych w zamian za prowizję/wynagrodzenie?
  3. Czy radca prawny wykonujący zawód w sposób wskazany pkt. I, może świadczyć usługi w ramach umowy agencyjnej, bądź umowy zlecenia, których przedmiotem będzie pozyskiwanie kontaktów handlowych w zamian za prowizję/wynagrodzenie na rzecz podmiotu, który nie jest klientem radcy prawnego?

Data

Tematyka publikacji OBSiL